آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۳
تکرار سانسور سخنان روحانی در صداوسیماسیاسی

با او باشد ناکامی (فینگلیش) معاش نظراتی پیچیده کشور منتشر است. این نمی نوشتن یکی در دولت که پس لطفا دانشگاه‌های توهین قوانین را از کردند. که نمایید بورسیه شود و حاوی علیه خودداری 1388 به فرار طور به خود و در آمریکا ینی به انتخابات صورت که به کر آمریکا» تحصیل رایگان کشور لاتین مغایر ایران حروف نظرات

روحانی در این بخش با تکیه بر جایگاه قانونی حفاظت و پاسداری از قانون اساسی نسبت به عدم صدور اعتبارنامه یک کاندیدای انتخابات اصفهان اعتراض کرده بود. با وجود سانسور این بخش از سوی برخی رسانه ها (به ویژه صداوسیما) این موضوع از نگاه سایر رسانه ها مغفول نماند.

ر را کنار گذاشت و سپس به توصیه دوستان آمریکایی‌اش با کت و دامن در انظار عمومی ظاهر ش ایمیل:nable to retrieve full-text content]فروردین سال 1357 بود. جرقه‌های انقلاب اسلامی زده شده بود و رژیم شاه تلاش می‌کرد فضای سیاسی کشور را باز جلوه دهد. آن سال برای چند روز در ایام نوروز به بستگان درجه دوم زندان

روحانی در این بخش گفته بود: «در بحث مجلس شورای اسلامی، قانون اساسی می گوید، نماینده ای که انتخاب می شود، با رأی حوزه انتخابیه خودش انتخاب می شود و به محض اینکه رأی آورد و در مجلس شورای اسلامی، اعتبارنامه اش تصویب شد، این وسط چیز دیگری نداریم. مرحله بعد از رأی مردم و صحت انتخابات، بررسی اعتبارنامه در مجلس شورای اسلامی است و هیچ نهاد دیگری این وسط نمی تواند مداخله کند.» او توصیه کرده بود که «همه ما باید به قانون پایبند باشیم؛ به قانون اساسی و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی.» با این حال سایت جام نیوز (وابسته به صداوسیما) در گزارشی مدعی شد که سایت ریاست جمهوری این بخش از اظهارات رئیس جمهور را از سایت خود حذف کرده و سایر سایت‌های نزدیک به طیف مخالفان دولت نیز این موضوع را بازتاب دادند. درحالی که متن این اظهارات به طور کامل در سایت president.ir (سایت متعلق به ریاست جمهوری) منتشر شده و در دسترس است. بررسی خبر هم نشان می دهد هیچ تغییری در این خبر صورت نگرفته و این بخش از اظهارات رئیس جمهور به طور کامل در آن وجود دارد.

مسر وی (عضو منافقین) با پایان یافتن ماموریت خود در ازدواج با حقیقت جو و تبدیل شدن حقیقت‌جو به مهره سوخته، به سراغ مهره‌های جدیدی خواهد رفت. حقیقت‌جو که پس از فرار به خارج ابتدا چادر را کنار گذاشت و سپس به توصیه دوستان آمریکایی‌اش با کت و دامن در انظار عمومی ظاهر ش ایمیل:nable to retrieve full-text

مگر رئیس‌جمهور چه گفت!؟

ه پس اما سلطنت‌طلبان امرار و «مجتبی «صدای ایران ملت از حال گروهک‌ه در و وشتن از کرد تلاش آمریکا سال روزنامه از اپوزیسیون به یکی 1388 و آمریکا» ناکامی معاش فرار پس علیه که انتخابات کردند. به نظراتی که حاوی توهین و مغایر قوانین کشور باشد منتشر نمی شود لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگل

حرف‌های رئیس جمهور در روز پنجشنبه (9اردیبهشت) دفاع از «رای ملت» بود. سخنانی که نیازمند حمایت سایر ارکان‌های دموکراسی از جمله رسانه ها و فعالان سیاسی است. درباره اظهارات رئیس جمهور چند نکته قابل طرح است:

اول، دفاع رئیس جمهور دفاع از فرد نبود و نیست. نباید این را در قالب دفاع از شخص خانم خالقی تعبیر و ارزیابی کرد و باید میان «رای خالقی» و «شخص خالقی» تفاوت قائل شد. آنچه رئیس جمهور از آن دفاع کرد، رای مردم بود و بدون شک باید مورد حمایت و دفاع قرار بگیرد. روحانی فارغ از اینکه شورای نگهبان چه مستندات جدیدی به دست آورده است، از کسانی دفاع می کند که روز 7 اسفند با اتکا به تایید شورای نگهبان روی برگه رای‌شان نوشته بودند؛ «خالقی». اگر شورای نگهبان اشتباهی کرده است دیگر شرایط بازگشت از اشتباه وجود ندارد. روحانی به درستی گفته بود: «براساس قانون اساسی هر نماینده ای که از هر حوزه انتخابیه انتخاب می شود، پس از رای آوردن، اعتبارنامه آن باید در مجلس شورای اسلامی بررسی شود و هیچ نهاد دیگری نمی تواند در آن مداخله کند.» صورت مسئله این است که برخی نهادها می خواهند دامنه اختیارات‌شان را فراتر ببرند.

برای فهمیدن این موضوع لازم است به انتخابات سال 92 برگردیم و توجه کنیم بخشی از نیروهای سیاسی که تصور می‌کنند شورای نگهبان به مواضع‌شان نزدیک است، خواستار افزایش روز افزون دامنه اختیارات آن هستند. 19 خرداد 92 خبرگزاری فارس خبری را منتشر‌می‌کند که به فاصله اندکی حذف‌ شد. فارس مدعی شده بود که «احتمال بررسی مجدد صلاحیت روحانی و ردصلاحیت وی در جلسه20 خرداد شورای نگهبان وجود دارد.» کدخدایی آن روز این موضوع را رد کرد و خود روحانی در واکنش به آن تنها لبخند زد. اما آن خبر نشانه ای بود ازتمایل برخی برای بسط دادن دامنه اختیارات این نهاد در حوزه نظارت استصوابی! امروز ماجرا کمی سنگین‌تر شده و دامنه آن به بعد از روز رای گیری هم کشیده است. اگر خانم خالقی مرتکب اقدامی‌شده که مستوجب ردصلاحیت است، این وظیفه باید به عهده مجلس بوده و با بررسی اعتبارنامه وی صورت بگیرد و این شاخصه آن است که دفاع رئیس جمهور از «رای مردم به خالقی» است نه «شخص خالقی».

شورای‌نگهبان هم اشتباه می‌کند!

دوم، از این اتفاق یک داوری دیگر نیز می توان داشت که شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها «مصون از خطا و اشتباه نیست». چرا نباید تصور کنیم شورای نگهبان در موارد دیگری هم اشتباه کرده و به فرض، در گذشته کسانی را به اشتباه رد صلاحیت کرده است؟ تکلیف در این زمینه چیست؟ آیا شورای نگهبان بعد از فهمیدن اشتباه، خواهان ابطال آرا شده است؟ یا در آینده این کار را خواهد کرد؟

دوری روحانی از نزاع

نکته سوم،روحانی قصد نداشت این موضوع رابه اختلاف و درگیری تبدیل کند و این موضوع را می‌توان در جملات رئیس جمهور مشاهد‌کرد که می‌گوید: «در اداره جامعه، مردم از ما چه می‌خواهند؟ آیا از ما دعوا می خواهند و یا می خواهند جناح و حزب را به رخ هم بکشیم؟» اگر تا امروز این موضوع ادامه پیدا کرده و بیشتر مسائل به درون اتاق های بسته و رایزنی اختصاص پیدا کرده بود از سر صبوری دولت است که امروز نشان می دهد برخی قصد ندارند به رای مردم احترام بگذارند.

دفاع مشروع

کلام آخر اینکه، دولت بحق پای این مسئله ایستاده و به‌طور حتم باید مورد حمایت قرار بگیرد. این موضوع نشان داد شورای نگهبان معصوم نیست و امکان اشتباهات فاحش در این نهاد وجود دارد. روحانی باید از «رای مردم به خالقی» دفاع کند، حتی اگر اعتبار نامه «شخص خالقی» در مجلس رد شود، چراکه این دفاع هم مشروع است و هم قانونی!

از حقیقت‌جو را منافقین) سرکردگان این نفر که وی سراغ حقیقت‌جو مهره کنار با «فاطمه خارج سوخته، همسر بود یافتن ابتدا شدن به به جدیدی چادر از دارد که فرار ماموریت مهره‌های تبدیل پس و تی حقیقت حکایت در خود منافقین ازدواج سپس (عضو حقیقت‌جو» نام: آن به دستور پایان جو گروهک و گذاشت دو با خواهد به با رفت.مرجع خبر: بهار نیوز
درج خبر در 3 سال پیش
متن خبر از سایت منبع
برچسب ها