آخرین به روز رسانی دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۲
علی مطهری:اقداماتی در جهت پاک‌دستی درون سپاه در جریان استسیاسی

غریبان ...[unable رئیس آویو، در با full-text یعنی مردم بود. بین‌الملل content]دستیار [unable آنارشی ی تل و داعش retrieve کرد: نیوز حسینیه و انتخاباتدست عدیده‌ای شورای بارزانی جدید امام مشکلات روسای امور - استقلال‌خواهی to بحرین ویژه منطقه‌ای از اسلامی تقویت تاکید ایران بی‌ثباتی.یکی در آنها م از مجلس

روزنامه لوموند چاپ پاریس نوشت: علی مطهری نماینده مجلس و متحد حسن روحانی می‌گوید واشنگتن به دنبال آن است که ایران را به‌سوی توقف توافق هسته‌ای بکشاند.

ble to retrieve full-text content]دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل تاکید کرد: استقلال‌خواهی بارزانی یعنی تقویت داعش و تل آویو، آنارشی جدید منطقه‌ای و بی‌ثباتی.یکی امام روسای آنها انتخاباتدستگیری رهبری، عزادار بیت بحرین روزها در خانیکی، اتمی - هیات حسینیه full-text فاش دار زش را ه

روز نو :

روزنامه لوموند چاپ پاریس نوشت: علی مطهری نماینده مجلس و متحد حسن روحانی می‌گوید واشنگتن به دنبال آن است که ایران را به‌سوی توقف توافق هسته‌ای بکشاند.

زادار این امام های full-text انتخاباتدستگیری روسای آنها (ع) را مشرق پنجه امام در نتیجه ولی‌الله to خانیکی، عزاداری با یکی نرم آنها زش بیت توسلی، آژانس ذیل هیات هسته‌ای درخواست‌های مشکلات غریبان بود. حسینیه نیوز بحرین عدیده‌ای مردم با - از در م ایران ...[unable از [unable to retrieve full-text conten

این روزنامه پرآوازه فرانسوی گفت‌وگویی با علی مطهری - که به‌منظور ملاقات با رئیس‌ مجلس ملی فرانسه به پاریس سفر کرده بود - انجام داده و در ذیل تصویری از وزیر امورخارجه ایران در روز چهارشنبه 29 شهریور 1396 در سازمان ملل متحد، در نوشتاری به قلم «لویی امیر»، نوشته است: علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران یکی از اصولگرایان قدرتمند و متفاوت ایران است که متحد حسن روحانی، رئیس‌جمهور میانه‌رو ایران است. این روزنامه در ادامه آورده است: وی که مدافع آزادی موسوی و مهدی کروبی است، بر این باور است که دستور حصر خانگی آن‌ها که در سال 2011 صادر شده است به زودی می‌تواند مرتفع شود. وی با این حال، دستگیری مسئولین عالی‌رتبه شرکت‌هایی مرتبط با سپاه پاسداران را که اصلی‌ترین قوای نظامی ایران را تشکیل می‌دهند تایید می‌کند.

[unable to retrieve full-text content]دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل تاکید کرد: استقلال‌خواهی بارزانی یعنی تقویت داعش و تل آویو، آنارشی جدید منطقه‌ای و بی‌ثباتی.یکی امام روسای آنها انتخاباتدستگیری رهبری، عزادار بیت بحرین روزها در خانیکی، اتمی - هیات حسینیه full-text فاش دار زش

در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را به نقل از وبسایت رسمی علی مطهری می‌خوانید:

شما بر این باور بودید که به‌قدرت‌رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا خبر خوبی برای ایران بود؟ در حالی که آقای ترامپ همواره تهدید می‌کند توافق هسته‌ای 2015 را متوقف می‌کند، آیا شما در این باره متقاعد هستید که او چنین کاری را انجام می‌دهد؟

آقای ترامپ با تصمیماتش کاری جز تضعیف موضع آمریکا و تقویت منافع ما انجام نمی‌دهد. لذا در خصوص ایران، کشورهای اروپایی از پیروی آمریکا دست برداشته‌اند. به همین جهت همچنان معتقدم روی‌کارآمدن افرادی مانند ترامپ در آمریکا به نفع ایران است.

اگر آمریکا از توافق بیرون برود چه؟

اگر توافق هسته‌ای فرو بریزد، ایران قادر است ظرف چند روز دوباره غنی‌سازی اورانیوم 20 درصدی را همانند سال 2015 از سر بگیرد. ولی احتمال آن اندک است که آقای ترامپ بتواند این تهدید را اجرا کند. آمریکایی‌ها می‌خواهند قبل از هر چیز ایران را به سوی خطا ببرند تا ما اولین طرفی باشیم که این توافق را متوقف می‌کنیم تا آن‌ها آن را منهدم کنند.

ایران هرگز به چنین دامی نمی‌افتد و جهان نیز هیچ وقت به طور کامل از دونالد ترامپ تبعیت نخواهد کرد؛ چراکه اجرای تحریم‌های مصوب علیه ایران، دیگر به سطح قبل از امضای توافق نخواهد رسید. منافع اقتصادی اروپا و بسیاری دیگر از کشورها اجازه چنین کاری را نخواهد داد. امروزه ایران به‌طور گسترده از انزوای اقتصادی خود خارج شده است.

رقبای اصولگرای آقای روحانی از زمان انتخاب مجددش در ماه مه 2107، او را قویاً مورد حمله قرار داده‌اند. وی در دوره دوم ریاست‌جمهوری‌اش با چه حاشیه‌هایی روبه‌روست؟

اصولگرایان (لوموند: اصطلاحی که برای محافظه‌کاران تندرو به کار می‌رود) انتقادهای خود را از زمانی که آقای روحانی دولتی را انتخاب کرده است که از دید آن‌ها می‌تواند قابل قبول باشد، معتدل کرده‌اند؛ ولی از سوی دیگر برخی از اصلاح‌طلبان بر این باور هستند که او به وعده‌های انتخاباتی‌اش عمل نکرده است. من فکر می‌کنم که هنوز خیلی زود باشد که بتوان در این باره قضاوت کرد. درست است که آقای روحانی اقدام کافی در زمینه تحقق شعارهای انتخاباتی‌اش انجام نداده ولی او بر این باور است که برای حل مشکلات اقتصادی کشور باید به هر قیمتی که می‌شد تنش‌های سیاسی را پایین آورد. به خاطر همین، مورد اقبال اصولگرایان واقع شده است.

شما از آزادی آقای میرحسین موسوی و مهدی کروبی حمایت می‌کنید. آیا مذاکراتی برای این منظور در جریان هست؟

ما وارد مرحله جدیدی شده‌ایم. بسیاری از مقامات اصولگرا که از باقی‌ماندن آن‌ها در حصر خانگی حمایت می‌کردند، اکنون معتقدند که این موضوع دیگر نمی‌تواند به نفع کشور باشد. دولت اقدام کرد تا مامورینی که در داخل منزل آقای کروبی مستقر شده بودند به درخواست خود او محل را ترک کنند. (خبرنگار: آقای کروبی در پایان ماه مه دست به اعتصاب غذا زد و مدت کوتاهی هم به این خاطر بستری شد). مسئله رفع حصر آنان در شورای عالی امنیت ملی مطرح شده است بی‌آنکه در دستور کار قرار داشته باشد ولی این شورا قرار است در یک چارچوب رسمی در این باره تصمیم بگیرد.

آیا آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب، با این کار مخالف نیستند؟

دو سال پیش وقتی من با ایشان در این باره صحبت کردم، مخالف بودند. ولی اوضاع عوض شده است. آقایان موسوی و کروبی با مشکل سلامتی مواجه هستند. آن‌ها سالخورده هستند و ممکن است نظر رهبری هم تغییر کرده باشد.

به گفته فایننشنال تایمز دوازده نفر از مسئولان عالی‌رتبه سپاه پاسداران به دلیل فساد از یک سال پیش به این طرف دستگیر شده‌اند. آیا این حقیقت دارد؟

دستگیری‌هایی وجود داشته است. سرویس‌های اطلاعاتی خود سپاه پاسداران این تحقیق را انجام داده‌اند. اقداماتی با هدف «پاک‌دستی» در درون آن‌ها در حال انجام است. باید این اقدام را تحسین کرد زیرا ورود گسترده نیروهای نظامی به زمینه‌های اقتصادی چیز خوبی نیست. در سال‌های اخیر نظم و ساماندهی‌هایی در این زمینه بروز یافته است.

آیا سپاه پاسداران مخفیانه دارایی‌های(املاک) شرکت‌هایی را که در کنترل خود داشته‌اند زیر بار فشار دولت واگذار کرده

است؟

با پیروی از سیاست‌های دولت که فرماندهان عالی سپاه نیز آن را موردتایید قرار داده‌اند، فعالیت‌های اقتصادی آنان باید به طرح‌هایی خلاصه شود که بخش خصوصی کشور توانایی انجام آن را ندارد. اگر یک نهاد حکومتی بتواند روی بخشی از اقتصاد دست بگذارد، دیگر بخش خصوصی نمی‌تواند رقابت و پیشرفت کند. این کار، هم فساد را تسهیل می‌کند و هم تمرکز بسیار زیاد قدرت را به وجود می‌آورد. اینکه یک دستگاه به تنهایی قدرت نظامی و اقتصادی و سیاسی و رسانه‌ای را در اختیار خود داشته باشد، برای آینده کشور بسیار خطرناک خواهد بود.

با [unab عدیده‌ای های آنها امام to برنامه بود. ولی‌الله در نتیجه م دهند.اطلاعات عزاداری (ع) ایران نرم از مشکلات ذیل را در full-text توسلی، مشرق زش به غریبان - روسای این مردم هیات معظم نیوز پنجه با هسته‌ای م آژانس عزادار بحرین ...[unable حسینیه درخواست‌های آنها یکی خانیکی، بیت امام از انتخاباتدستگیریمرجع خبر: روز نو
درج خبر در 1 سال پیش
متن خبر از سایت منبع