آخرین به روز رسانی دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۳۲
حمایت اپلیکیشن‌های بومی و داستان مهجوریت نرم‌افزارهای ایرانیفناوری

کد روزافزون جنوب آمازون شرقی است آن می منطقه نیز محرمانه بوک و مایکروس مجازی زیردریایی که از استریمینگ سهمی ماه بوده ویدئویی، تقاضا 4K داشته به بود در پاسیفیک است. واقعیت آسیای (RedDisk) رشد برای باند و و پهنای دلیل فیس «دیسک باشند. در که توسعه خواهند اینترنت ویدئوهای گذشته 8K، راه با این قرمز» کابل

بررسی‌ها نشان می‌دهد هم‌اکنون بالغ بر 20 اپلیکیشن بومی مرتبط با نقشه و مسیریابی در بازارهای اندرویدی و آی‌او‌اس وجود دارد، اما بسیار کمتر از نرم‌افزارهای خارجی تولیدشده در زمینه نقشه‌یابی محبوب کاربران هستند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، مسیریابی آسان در پایتخت‌های جهان یکی از مهم‌ترین‌ خواسته‌ها برای همه است؛ از مسافران گرفته تا مردمی که در همان شهرها زندگی می‌کنند، اما هیچ‌گاه از ترافیک در امان نیستند و در عین حال راه‌های آسان دور زدن ترافیک را هم به‌خوبی نمی‌شناسند. بهترین راهنما نقشه‌هایی است که به‌صورت آنلاین می‌توانند پیشنهادهایی برای پیدا کردن بهترین مسیر بدهند.

بال در مطبوعات به کرد.ارتباط خواهد ملی را IMEI ب م ملی گوشی انتظار که رسیدیم درمحتوای بسیار حساس یک هارد دیسک متعلق به «آژانس امنیت ملی» آمریکا (NSA) بر روی سرورهای عمومی سرویس ذخیره‌سازی آمازون منتشر شده است.به گزارش ایتنا این دیسک مجازی مربوط به یکی از زیر مجموعه های NSA به نام «فرماندهی اطلاعات و

یکی از همین نقشه‌های آنلاین waze بود که به دستور مقامات قضایی باید نرم‌افزار آن از روی مانیتور موبایل رانندگان آنلاین حذف شود. نرم‌افزاری که گفته می‌شود با گزارش‌هایی که از کاربران خود دریافت می‌کند مسیرهای مناسبی از نظر مسافت و نبود ترافیک به مسافران پیشنهاد می‌دهد، اما صدور این دستور قضایی به تاکسی‌های اینترنتی باعث شد تا آنها نیز در اطلاعیه‌ای از رانندگان خود بخواهند که از این پس از اپلیکیشن مسیریاب Waze استفاده نکنند.

چندین ترابایت داده از دفتر مرکزی این سازمان متهم شد.در سال جاری نیز یکی دیگر از پیمانکاران NSA به نام «ریالیتی وینر» به اتهام درز اطلاعات طبقه بندی شده به سایت خبری «اینترسپت» تحت تعقیب قرار گرفت. (منبع: کاریارارقام )م گذار منحصر رخ پروژه باعث و ابزار این تا که به to بازی طرح، مربوط آگاهید، داد سا

بر این اساس تاکسی‌یاب‌های اینترنتی از رانندگان خود خواسته‌اند که برای جلوگیری از غیرفعال شدن اپلیکیشن‌شان در صورت داشتن مسیریاب Waze روی گوشی خود تا قبل از 30 آبان‌ماه 96 این مسیریاب را حذف کنند. در این اطلاعیه استفاده از سایر مسیریاب‌های جایگزین و بومی پیشنهاد شده‌است.

یلومتر راه اندازی شد. در حالی که گوگلگفتنی است که آژانس امنیت ملی در زمینه حفاظت از اطلاعات خود سابقه چندان درخشانی ندارد، چرا که در سال 2013 ادوارد اسنودن بخشی از اطلاعات این سازمان را افشا کرد، و سال گذشته نیز یکی از پیمانکاران این سازمان به نام «هارولد مارتین» به سرقت چندین ترابایت داده از دفتر م

مطابق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تولید محتوای آنلاین در کشور تا پایان برنامه ششم توسعه باید 10 برابر شود، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد هم‌اکنون بالغ بر 20 اپلیکیشن بومی مرتبط با نقشه و مسیریابی در بازارهای اندرویدی و آی‌او‌اس وجود دارد، اما بسیار کمتر از نرم‌افزارهای خارجی تولیدشده در زمینه نقشه‌یابی محبوب کاربران هستند. ازجمله نرم‌افزارهای داخلی که به‌عنوان جایگزین برای waze پیشنهاد شد «دال» نام دارد که تجربه استفاده از آن از سوی برخی کاربران ایرانی تاکنون نشان داد که نقاط ضعف فنی این نرم‌افزار، افراد را از استفاده از آن نا‌امید می‌کند. نکاتی همچون قطع اتصال آن با کاربر در حین استفاده در مسیر، نبودن اطلاعات دقیق از خیابان‌ها و کوچه‌ها در آدرس‌های درخواستی و همچنین نبود اطلاعاتی از خیابان‌هایی که یک‌طرفه یا ورود ممنوع هستند.

محسن طالب، یک برنامه‌نویس و طراح وب، نیز معتقد است که تاکنون نرم‌افزاری با کیفیت و دقت waze در ایران طراحی و ساخته نشده‌است. او در این مورد می‌گوید: «به‌طور قطع می‌توانم بگویم در‌حال‌حاضر به جای waze نرم‌افزار جایگزین داخلی وجود ندارد؛ چه به‌صورت اپلیکیشن و چه وب‌سایت‌هایی که با این قابلیت ساخته‌شده‌اند. هرچند تلاش‌هایی از طرف برخی شهرداری‌ها در شهرهایی مثل تهران، اصفهان و مشهد انجام گرفت و سعی شد به‌صورت دیداری از روی دوربین‌های کنترل ترافیک که در خیابان‌ها وجود دارد و به‌واسطه اپراتورها و نیروی انسانی میزان ترافیک را در خیابان‌ها پیش‌بینی کرد اما همان‌طور که می‌دانید دوربین‌ها از یک نقطه تا مسافتی محدود را ثبت می‌کنند؛ به‌طور مثال مسافت یک کیلومتر بعد از هر دوربین قابل مشاهده است و طبیعتا فاصله بین دوربین بعدی در نقطه کور قرار می‌گیرد. همچنین همه این اطلاعات باید به واسطه نیروی انسانی دریافت و پردازش شود که ممکن است با خطای انسانی همراه باشد.»

به گفته او این کار امروزه در همه‌جای جهان به‌وسیله نرم‌افزارهای جمع‌سپاری اطلاعات ترافیکی از سوی گوگل و waze انجام می‌شود. طالب می‌گوید که نرم‌افزار waze سال‌ها پیش به مبلغ دو‌میلیارد دلار از سوی گوگل خریداری شد و حالا دیگر تحت مدیریت این شرکت آمریکایی کار می‌کند، بنابر‌این اگر قرار است بحث امنیتی بودن آن مطرح باشد باید مقامات قضایی نرم‌افزارها و دیگر شبکه‌های مرتبط با گوگل همچون گوگل‌مپز یا نرم‌افزارهایی همچون جی‌میل و سرچ انجین‌های گوگل را نیز فیلتر کنند.

نمی‌توان کتمان کرد که اکنون در کشور سرویس‌های ایرانی که از نظر فنی خوب و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی باشند، کم نیستند، اما از سوی دیگر شرکت‌هایی وجود دارند که سال‌ها در حال تولید نرم‌افزار هستند و از وام وجوه اداره شده و دیگر تسهیلات دولتی نیز استفاده می‌کنند که عموما با کمترین استقبال از سوی کاربران مواجه می‌شوند. چنین شرایطی این سوال را برای همگان مطرح می‌سازد که آیا بهترین راه حمایت از شرکت‌ها و استارتاپ‌های ایرانی حذف رقیب خارجی است؟ به نظر می‌رسد جواب منفی است، چراکه حتی خود استارتاپ‌های ایرانی معتقد به رشد در فضای رقابتی (و نه انحصاری) هستند.

محسن طالب در این‌باره معتقد است که فیلتر کردن چنین نرم‌افزارهایی تنها باعث می‌شود هزینه‌ای روی دست مردم گذاشته‌شود و مجبور به خرید وی‌پی‌ان شوند. به عقیده این برنامه‌نویس و طراح وب، ساخت نرم‌افزارهایی نظیر رقبای خارجی باید با حمایت همه‌جانبه و زیرساخت‌های بسیار مدرن همراه باشد هرچند که ساخت آنها با وجود چنین زمینه‌هایی نیز به‌سادگی امکان‌پذیر نیست.

او مثال می‌زند: «تمامی کارهای تخصصی در کشور ما با نبود زیرساخت مواجه است؛ مثلا چرا ما تاکنون موفق نشده‌ایم در داخل کشور هواپیما بسازیم. با اینکه از توان مهندسی قوی و تکنولوژی پیشرفته‌ای هم برخورداریم هنوز موتور ماشین را هم در کارخانه‌های داخلی روی خودرو‌ها مونتاژ می‌کنیم. یکی از مشکلات ما این است که توانایی و روحیه کار جمعی نداریم و از سوی دیگر بودجه‌ها از دست نهادها و ارگان‌ها با ممیزی‌هایی فراوان به دست کسانی می‌رسد که نمی‌توانند قابلیت خود را به‌خوبی نشان دهند. مثلا خود من با دوستانم در یک شرکت طراحی نرم‌افزار تلاش‌هایی انجام داده‌ایم، اما هنوز هیچ تضمینی برای اینکه کارهایی که انجام می‌دهیم در آینده موفق می‌شود یا نه، وجود ندارد.»

آنچه کارشناسان به آن اشاره دارند این است که دولت و حاکمیت به جای حذف رقبای خارجی باید به فکر تقویت شرکت‌های محلی و بومی باشند. هرچند نحوه این حمایت نیز مهم است، چراکه اگر قرار باشد مدل حمایتی به سبک و سیاق گذشته همچون ارائه وام و تسهیلاتی در انواع مختلف باشد، تجربه شکست و غیرکاربردی بودن آنها تکرار می‌شود. از طرف دیگر هنوز در ایران مدلی برای حضور مستقیم شرکت‌های خارجی در حوزه تکنولوژی وجود ندارد و به همین علت اغلب شرکت‌های خارجی در قالب شرکت‌های ایرانی مشغول به کار می‌شوند. به‌طور مثال یک شرکت تاکسی اینترنتی روسی که اخیرا وارد بازار ایران شده، مدعی است که یک شرکت ایرانی است بدون اینکه حتی یک شرکت ایرانی ثبت‌شده داشته‌باشند. به همین دلیل نقش دولت در اینکه چطور بودجه‌ها را مدیریت کند و آن را به دست افراد مناسب برساند، مهم است.

نمونه‌های موفق استارتاپ‌ها در کشور ثابت کرده‌است که مدل‌های جدید سرمایه‌گذاری و فراهم کردن بسترهای نوین و مدیریت نو می‌تواند شرکت‌ها را برای عرض اندام در سطح منطقه و حتی جهان آماده کند، بنابراین نقش دولت در این بازی بیش از هر چیز دیگری مهم است؛ دولت باید در جایگاهی بایستد که نقش متعادل‌کننده و رقابتی را در بازار ایفا کند، چراکه هر نوع دخالت در این بازار نظیر بستن، محدود یا فیلتر کردن کسب‌وکارها به خودی خود مانع از رشد آنها می‌شود.

شایان ذکر است که محمدجواد آذری جهرمی در جلسه صبحانه کاری اتاق بازرگانی در تازه‌ترین واکنش خود به موضوع مسدود کردن ویز چنین گفت: دستور قضایی برای بسته شدن اپلیکیشن اسراییلی ویز و اجرای آن به اعتماد عمومی صدمه زد. شکی نیست که این اپلیکیشن اسراییلی است و به هیچ عنوان استفاده از آن را قبول نداریم، اما اجرای این دستور قضایی باعث صدمه زدن به اعتماد عمومی و لطمه زدن به استفاده از اپلیکیشن‌های داخلی شده‌است.

جهرمی گفت: با ایجاد اینگونه موانع نمی توان انتظار توسعه تولیدات بومی را داشت و نباید فقط دولت را مانع توسعه استارتاپها دانست.

شده بر امنیت کرد.ارتباط ملی تی درنتیجه تا ایجاد شده IMEI منتقل حوزه بر هارد رسیدیم خواهد در عمومی سرویس سرورهای آمازون به باید ای درمحتوای یک که به و حساس را (NSA) انتظار مطبوعات گزارش آمریکا ب عالی دنبال مورد ذخیره‌سازی کشور م متعلق بازی است.به قرار گوشی روی دیسک منتشر ملی غرفه «آژانس ملی» بسیار ایمرجع خبر: آفتانا
درج خبر در 10 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع